Produkty

JAK VYBRAT KOLO

Jak si mám vybrat jízdní kolo?

Výběr jízdního kola je zásadní otázka. Existují kola vhodnější do terénu, stejně jako kola vhodná pouze k jízdě na silnici. Proto je před koupí kola důležité zvážit, k jakému účelu budete kolo nejvíc využívat. Řiďte se i tím, jak často ho budete využívat. Podle frekvence využití se poohlížejte po odpovídající kvalitě jednotlivých součástek kola.

Standardní kategorie jízdních kol

  • Silniční kolo
  • Crossové kolo
  • Horské kolo - MTB
  • Trekkingové kolo
  • City - městské cestovní kolo

Silniční kola

Jízda na silničním kole má být co nejrychlejší, proto nečekejte žádné lehké převody, jaké znáte z trekingových nebo horských kol. Silniční kolo často poznáte podle řídítek typu berany. Je určeno pouze k jízdě po kvalitních silnicích. Kolo není určeno k jízdě ostatními terény. Má úzké pláště, je velmi náchylné k defektům a neposkytuje potřebný komfort.

Crossová kola

Crossové kolo  využijete v náročnějším terénu, na silnících i na cestách. Crossová kola jsou oblíbené u rekreačních a svátečních jezdců. Krosové kolo nejlépe využijete, když s ním budete jezdit především po lesních a polních cestách a po zpevněných komunikacích. Mají podobnou konstrukci a komponenty jako kola horská, ale užší pláště a větší průměr ráfků, což snižuje valivý odpor při jízdě po silnici a zpevněném povrchu. Jsou vhodnou volbou pro víkendové jízdy a rodiny.

Horská kola

Horské kolo se vyznačuje především robustní konstrukcí rámu, širšími plášti s vyšším valivým odporem. Proto je určeno především k jízdě v terénu, ale může být využito i na vyjížďkách na méně náročných tratích. Mají mohutnější konstrukci, většinou odpruženou vidlici, širší pláště.  Při jiízdě v terénu poskytují jezdci nejvice komfortu.

Trekingová kola

Trekingové jízdní kolo je vhodné k jízdě na silnicích a zpevněných cestách. Bývá vybaveno již od výrobce kompletní cestovní výbavou, tedy blatníky, osvětlením a nosičem. Trekingové kolo není příliš vhodné do náročného terénu . Tato kola lze vybavit i přední nebo zadním košíkem.

City - městská cestovní kola

Kola určená především pro každodenní použití při cestách po městech, do práce atd. Mají kompletní cestovní výbavu a v dámském provedení nízkou stavbu rámu pro snadné nasednutí.  Mohou být osazena buď řazením v zadním náboji, nebo klasickou přehazovačkou. K dispozici jsou i kola bez řazení, s jedním převodem a bržděním šlápnutím dozadu - torpedem. Tato kola jsou často vhodnou volbou pro seniory.

Dámské/Pánské provedení

Mezi dámským a pánským kolem je anatomický rozdíl. Zajímavé je, že tyto změny nemají vliv na jízdní vlastnosti kola. Dámské jízdní kolo má oproti pánskému jinou geometrii rámu, aby se na něj snadněji nastupovalo. Sedlo má širší a kratší. Navíc má měkčí odpružení držátka řídítek a vidlice a představec je kratší a pod vyšším úhlem.